Nálad hogyan zajlik az év végi leltár készítése? Fontos, hogy meglegyen az ösztönző hangulat?

Ez az írás nem azoknak szól, akik teljesen spontánul élik életüket, kizárva annak időszakos elemzését és tervezését. Néha irigykedve tekintek rájuk, hiszen ők közelebb juthatnak a pillanatok valódi megéléséhez, mint a magamfajta strukturált karakter. Mégis elfogadtam, hogy én ilyen vagyok, ezért így tudom / akarom irányítani utamat, életemet, pályámat. Azt tapasztalom, a mindennapok folyamatosan olyan sokféle választási lehetőséget kínálnak fel, hogy érdemes tudatosan dönteni, mire mennyi energiát szánok. Aztán, amikor eljön egy időszak vége, hasznos visszatekinteni, honnan hova jutottam. Számomra fontos, hogy meglegyen az erre ösztönző hangulat.

Ismered ezeket?

Most közeledik az év vége, ami sokunknak fontos személyes mérlegkészítési alkalom. Különösen hasznos lehet ez a mostani turbulens környezetben, hiszen a környezet változékonysága miatt a céloknak, terveknek gyorsan lejár a szavatosságuk. Sokféle személyes tervezési módszer van, melyek közül számomra Covey mester által ajánlott „Már a kezdetkor lásd a célt” és az „Először a fontosat” szokások szerint kialakított tervezési módszert használom. (Erről „A kiemelkedően eredményes emberek 7 szokása” című könyvében ír). Ugyanakkor most már több éve kitöltöm a YearCompass díjmentes munkafüzetét is (https://yearcompass.com/hu/).

Ösztönző hangulat –  12 tipp

De most nem is tervező eszközökről szeretnék írni, hanem inkább arról, miként érdemes hangulatot teremteni ahhoz, hogy valóban más perspektívából legyek képes rálátni saját utamra. Az alábbi listát tekintsd egy menünek, amiből szabadon választhatsz ízlésed és aktuális lehetőséged szerint.

  • Hygge: elsőként ez a dán kifejezés jutott eszembe, aminek már irodalma van. A teljes külső és belső harmónia kialakításáról szól – így a zavarmentes tér segíthet abban, hogy új tartalmak teremtődjenek benned.
  • Üresség: próbáld meg észlelni magadban a koncentrációt gátló gondolatokat és érzéseket, és csitítsd el. Engedd el őket – hadd legyen tere az új dolgok megjelenésének.
  • Kilátás: a távlataid keresésekor segíthet az aktuális látvány, a panoráma, amire kilátsz, a tér, amire éppen rálátsz – nyiss így tágabb perspektívát önmagad számára.
  • Művészeti inspiráció: ahhoz, hogy másként tudjál ránézni a mindennapokra, segíthet valamiféle külső, beindító hatás – ilyenek lehetnek könyvek, fotók, idézetek, vagy akár egy művészeti kiállítás, egy előadás.
  • Szakmai inspiráció: mások tapasztalatai, gondolatai akár egy szakmai íráson, egy szakkönyvön keresztül is beszivároghatnak a tervezésed folyamatába – ez elsősorban szintén inspiráció keresés szempontjából lehet segítség.
  • A természet támogatása: egy csendes séta, kirándulás során felébredhet bennünk az ősi kapcsolat a természettel – fények, színek, hangok, növények és állatok megfigyelése új jelentéseket hordozhatnak számodra.

…és még 6 tipp

  • Csend és hangok: nagyon változó, hogy kinek mikor mi segít, a teljes csend, monoton koncentrációt erősítő hanghullámok, vagy ízlés szerinti zene – találd meg, ami éppen támogatni képes elmélyülésedet;
  • Kérdések: egy jó kérdés kinyit, és új tartalmat hoz gondolkodásunkba – először keresd a kérdést, és az majd meghozza a választ, ami aztán továbbvezet
  • Megosztás: a kimondott szándék legtöbbször erősebb a belső elhatározásnál, ráadásul a másokkal való megbeszélgetés tovább finomíthatja törekvésedet – érdemes ezért megosztani egy-egy új megfigyelésed, szándékod, viszonyulásod, így is ízlelgetve annak tartalmát, megfogalmazását;
  • Visszajelzések: hálásak lehetünk, ha mások megosztják velünk tevékenységünkkel és viselkedésünkkel kapcsolatos megfigyeléseiket, megéléseiket – kérjél visszajelzéseket olyanoktól, akikre odafigyelsz;
  • Közösségek: keress magadnak olyan társakat, olyan közösséget, amely támogat, kísér ennek a keresgélésnek során – együtt akár messzebbre juthattok;
  • A PILLANAT: ez a legfontosabb – várd a pillanat hangulatát, ami benned teremtődik meg!

 

Az igazán eredeti tervek számomra alkotó folyamat részeként születek meg. Megfigyelek egy jelenséget, majd a konkrét dologtól elszakadva feltárom annak jelentését önmagam számára, aztán keresem a kapcsolódásomat mindehhez, és amikor megszületik az érzelmi kapocs, akkor indul el – szinte önkéntelenül – a tervezési folyamat maga.

 

Neked milyen kellemes emléked van a kreatív elmélyülést teremtő környezetről?

 

 

Bognár Nándor