Csapatszellem online – virtual team building

A „virtual team building” szókapcsolatra keresve 3.770.000.000 találat ugrik fel, és csak összehasonlításképp: a „mother” szóra 2.910.000.000 találat érkezik. Miért is érdekes ez? Úgy tűnik, ma már nem egyedi az igény arra, hogy tudjuk, vajon hogyan lehetne egyben tartani csapatokat, hogyan tudnánk növelni az elkötelezettséget, csapatszellemet online platformokon keresztül.

Számos tanulmány, cikk született az elmúlt években, azok közül is kifejezetten az elmúlt 1,5 évben a távoli munkavégzés és home office témájában. De milyen kapaszkodóik vannak a vezetőknek, akik távolról vezetik a csapataikat? Hány olyan vezető lehet ma Magyarországon, aki igazán felkészült és gyakorlott a csapatának távoli menedzselésében? Ki felkészült az inspirálásra, motiválásra és fejlesztésre, a csapatszellem erősítésre?

csapatépítés online

Ha vezető vagy, tedd fel magadnak a kérdést: mi miatt érzed azt, hogy egy közösség tagja vagy? Konkrétan mik azok a tevékenységek, helyzetek, amelyek téged ebben segítenek? Az elmúlt egy hónapban hány órát töltöttél a csapatoddal együtt csak azért, hogy közelebb kerüljetek egymáshoz, erősödjön a csapatszellem?

Bár már vannak jelei annak, hogy hamarosan (vagy ki tudja, mikor) újra lehetőség lesz a közös bowlingozásra, karaokera, lazulásra vagy evezésre a csapatainkkal, ma még távolról sem egyértelmű, hogy ez mikor és milyen keretek között valósulhat meg. Nem várhatunk tovább azzal, hogy a csapatainkat megerősítsük. A feladatok mellett a közösséggel, az emberek lelkével és a csapatokon belüli együttműködéssel foglalkoznunk kell! Nem elegendő ugyanis csak az eredményekkel és kihívásokkal energizálni a velünk dolgozókat. Szükség van arra is, hogy megálljunk és a mindennapitól eltérő helyzetekben is közösen kapjunk új lendületre. És ha ezt most online tudjuk megtenni, akkor nem éri meg várni, érdemes mihamarabb elkezdeni!

Milyen adatok támasztják alá, hogy szükség van a csapatszellem erősítésére a home office-os világban?

(A számokat a www.statista.com, a Gallup és a Buffer rendelkezésre álló adatai alapján gyűjtöttük össze.)

  • 2021-ben a 2020-as 75 perchez képest már átlagban 145 percet használjuk a Teamst. 90% ajánlaná a home officet a barátainak is. Azaz az online térben egyre nagyobb a gyakorlatunk!
  • A Gallup szerint az erősen elkötelezett csapatok 21%-kal profitábilisabbak.
  • A Buffer által megjelentetett egyik felmérés alapján 17% mondja, hogy a távoli munkavégzésben az együttműködés és a kommunikáció a két legnagyobb kihívás.
  • A statista.com egy adata arra is rámutat, hogy 27% véli úgy, hogy a home office-szal a legnagyobb gondja, hogy nem tud ’lekapcsolódni’ a munkáról.

Mindennapjainkban nemcsak vezetőként tapasztaljuk, hogy meglehetősen nehéz tud lenni a megállás és a feladat mellett a csapat-, valamint az elkötelezettség fókusz megtalálása és megteremtése. Munkavállalók tömege is érzékeli, hogy most igazán nagy szükség van a csapatszellemre, az együttműködések és kommunikáció erősítésére, a távolodás helyett a közeledésre.

Mit tudunk tenni vezetőként a közeledésért, az elköteleződés erősítéséért – online módon?

Először is fontos, hogy attól, hogy esetleg távoli munkavégzésre vitt bennünket és csapatunkat az elmúlt egy év, nem változtak meg a vezetői szerepeink. Ugyanúgy van menedzser, leader és coach szerepünk, amelyek némelyike online akár könnyebb számunkra, másik része kevésbé egyszerű az online térben. De UGYANÚGY szerepünk és ezzel együtt feladatunk is kollégáinkkal a szervezés, az irányítás és az ellenőrzés, a motiválás, munkatársaink fejlesztése, csapatszellem erősítése. Egyenként és csoportos szinten is.

Ideális esetben mindet tesszük, ráadásul mindezt a vállalati stratégiánk, kollégáink és csapatunk érettsége, aktuális helyzete és szükségletei mentén. Tudjuk, korántsem egyszerű ez, és nem is szeretnénk az efféle komplexitásokról túlzott egyszerűséggel írni.

Éppen ezért alább kiemeltünk néhány módszert ahhoz, hogyan tudjátok a csapatotokon belüli együttműködést és erősíteni az online térben. Fejlődjön a csapatszellem!

  • Egy jó buli! – Az online együttműködés fejlesztésnek vannak olyan formái, amelyek kifejezetten a felszabadultságot célozzák. Ilyen az online, szervezett és tervezett sörözés, közös főzés (megadott receptekkel és házhoz szállított alapanyagokkal), online szabadulószoba vagy társasozás. Mindegyik lényege, hogy a munkától teljesen elszakadjatok, szuperegótokat némi jókedvben feloldjátok, és közös élményt szerezzetek.
  • Rólunk, értünk! – Olykor elegendő, ha némi külső támogatással -egy független szempár jól jön- tudtok beszélgetni egymással azokról a témákról, amelyek benneteket egyénileg és csapatként foglalkoztatnak. Ez még mindig nem feladatfókusz, inkább egy csoportos önreflexió, amely az egyalkalmastól kezdve egészen a havi rendszerességig beépülhet a csapatotokba. Lehet ennek egy központi témája, de semmiképp sem egy projekt indítása vagy készség fejlesztése a cél. Milyen vicces dolgaink voltak az elmúlt időszakban? Hogy vagyunk? Milyen az energiánk? Mi történt velünk, ami lendített rajtunk? Vannak-e elakadásaink? Itt végre alkalom nyílik közösen ránézni témákra, amelyeket inkább csak a hozzánk közelállókkal szoktunk megvitatni.
  • Együttműködés fejlesztő játékok – Ezek azok a tevékenységek, ahol könnyed formában tudtok a benneteket foglalkoztató témákról fókuszáltan beszélgetni. Van már ilyen táblás, kártyás vállalati társasjáték is, amelyhez eleinte érdemes kérni külső facilitálást. Nemcsak előrébb juttok a csapatotok számára fontos témákban, hanem egymásból is többet érzékeltek, jobban megismeritek munkatársaitok álláspontját, mindezzel pedig kapcsolataitok is erősödnek.

…további módszerek…

  • Tematikus órák/félnapok – Bár a mindennapi munkamenetbe nehezebben képzelhető beilleszthetőnek, érdemes olyan -akár szakmai- témákat bedobni, amelyek iránt többen érdeklődnek. Klub jellegű időtöltés ez, amely során a csapatból valaki hozza a témát, amiről a résztvevők egy nyitott, szabad beszélgetést folytatnak. Fejlődés, együttlét és öröm egyszerre.
  • ’Fuckup’ alkalmak – Egy ideje ismert műfaj a ’fuckup nigths’, amely egy olyan nemzetközi mozgalom, ami zászlójára tűzte ki a hibák megmutatását és az azokból való tanulást. Osszátok meg egymással a csapaton belül, mikor és hogyan hibáztatok akár munkánkban, akár egyéb szerepeitekben, ezzel is erősítve a hibázás elfogadását és a bizalom erősítését.
  • Beszélgetés meghívott vendégekkel – Azt látjuk, hogy gyakran hatalmas élmény és fontos közös kapocs, ha egy ismert, elismert személlyel beszélgethetnek csapatok. Milyen volt, amikor a nyakadba akasztották az érmet? És utána? Hogyan lehet erősíteni a lélekjelenlétet, amikor éppen túsztárgyalást vezetsz? Mit tettél, amikor a színpadon lefagytál? Ami fontos, hogy ez semmiképpen sem előadás, hanem közös beszélgetés legyen.

Te melyiket dobod be először a csapatodnak?

 

Fodor-Maksai Anna