Mennyire van fókuszban vezetőként az elérendő célok mellett a szervezeti változás minősége?

Vezetőként a szervezeti változás minősége és a szervezeti változás mértéke is fontos lehet. Amint mi emberek is napról napra változunk , úgy az általunk alkotott szervezetek sem statikusak. A 21. századra végképp a változásokhoz való rugalmas alkalmazkodás, azaz a tanulás és fejlődés vált a kiemelkedően sikeres egyének, cégek és közösségek megkülönböztető jegyévé. A megváltozott helyzethez történő alkalmazkodás egy folyamat, amit nem lehet megspórolni és nem érdemes siettetni. Így van ez minden szervezeti folyamat esetében is.

A bebábozódott lárva nem tudja, hogy pillangóvá válik. Nehéz folyamat lehet ez az átváltozás, talán sok benne a szenvedés is, de mindez szükséges ahhoz, hogy életképes pillangóvá váljék. Ha a példázat tanulsága szerint segítünk neki kibújni a védőburokból, csak azért, hogy meggyorsítsuk az átváltozást, vagy, hogy csökkentsük a szenvedését, nagy valószínűséggel életképtelen pillangó jön a világra.

Mindig akadnak olyan helyzetek, amikor a régi működési mód nem vezet előre, komolyabb átalakulásra van szükség. Ilyen elakadások során persze szükséges megfogalmazni a vágyott eredményt, azonban sokkal inkább a folyamat alakulására érdemes fókuszálni. Nem vezet előre ha tanácsot, netán megoldást adunk. Érdemes hagyni, hogy saját erőből, maga találja meg a kiutat, aki elakadt, akár egyénről, csapatról vagy közösségről van szó. Ez egy nehéz szüléshez hasonló helyzet. Ha valaki nem tudja türelmes támogatással segíteni a folyamatot, könnyen életképtelen megoldások születhetnek.

Amikor csapatokkal dolgozunk fejlesztőként, egyik legfontosabb feladatunk a szervezeti folyamat biztonságos keretek közötti tartása, hogy mindaz megszülethessen a maga tempójában, ami ott és akkor megérett rá. A keretek egy gáthoz hasonlíthatók, amelyek mederben tartják a folyó vizét áradáskor is. Ilyenkor nincsenek és nem is lehetnek elvárásaink az elakadás konkrét megoldásai, azaz a tartalom kapcsán, de éppen folyamatfókusszal biztosítjuk, hogy a legtöbb jöhessen ki az adott helyzetből.

Figyelem! Ha fókuszban van a szervezeti változás minősége, az számos előnyt biztosít.

  • Támogatja a kísérletezést, ami hosszabb távon innovatívabb megoldásokhoz vezet.
  • Jobban élvezhetővé válik a folyamat a jelenlét és elkötelezettség növekedésével.
  • Kontroll helyzetet és élményt teremt, mivel az eredménnyel szemben az erőfeszítés sokkal jobban kontrollálható.
  • Élvezetesebb és jobban hasznosítható bármilyen megszülető eredmény, mert nem függ tőle az elégedettség
  • Magabiztosságot erősít, mivel megadja azt az élményt, hogy jó úton haladunk.

Próbáld ki!

Amikor változást kezdeményezel, 1-10 skálán mennyire adsz időt, figyelmet és támogatást környezetednek arra, hogy feldolgozzák, megértsék a változást, és megtalálják saját alkalmazkodásuk módját? (Azaz mennyire tudsz folyamat-orientált lenni az eredmény-fókusz mellett vagy akár helyett?)

Kérdezz meg 3 érintettet, ők mekkora értéket adnának neked 1-10 skálán!

A Csapatkártya – ami egy komoly szervezeti társasjáték – legtöbb elismerést azért kapta ügyfeleinktől, ahogy támogatni képes a csapatot egy eredményesebb működési mód és egy személyesebb egymáshoz kapcsolódásban. A társasjáték fő fókusza az összekapcsolódás folyamata.

„Jó játék a Csapatkártya. Persze mi komolyan játszunk, így a problémák is komolyak, amelyeket összeszedtünk, rendszereztünk, és nekiálltunk megoldani. Számomra a legfontosabb azonban a játék hangulata: hogy a kellemetlen kérdéseket is sikerült konstruktívan átbeszélnünk. Pár hónap elteltével pedig azt látom, hogy a közösen tett megállapodásokat betartjuk, azoknak megfelelően cselekszünk.” 

Vécsey Zsadány

Társalapító

ALEAS Simulations, Inc.

Adj esély saját szervezeted fejlődési folyamatának felgyorsítására egy Csapatkártya találkozóval: 

Csapatkártya online – 2 h

Csapatkártya levezetés személyesen – 2 -4 -6 h

Martin Hajdu György írása

Vissza a Valueteam főoldalára