Évértékelés és évtervezés – szánsz rá időt?

„Tudd előre, hová akarsz eljutni” – mondta Stephen R. Covey, és milyen igaza volt!Szervezetfejlesztőként, trénerként, coachként megannyi helyzettel találkozom, amikor az ügyfelek munkahelyén zajlik az évértékelés és terveznek, legyen szó éves stratégia, költség, vagy személyes munkahelyi célkitűzésekről. Természetesen a Valueteamnél én is nyakig benne vagyok ezekben a témákban.

Mi a helyzet otthon? A magánéletünkben is tervezünk, értékelünk?

Ehhez hoztam most pár személyes gondolatot, hátha mást is inspirálnak a soraim.

Nálunk a december egyszerre nagyon pörgős, és nagyon meghitt is. Munka, advent, készülődés, sütés-főzés, karácsony, nagy kaják, család, pihenés, buli, gyanítom, ez sokaknál így lehet. Több éve már, hogy a két ünnep között egy új szokásunk lett a férjemmel. Az  évértékelés, évzárás és az évtervezés.

Szerencsére már rengeteg olyan füzet és applikáció elérhető, amelyek különböző kérdésekkel, kreatív rajzokkal és template-ekkel segíti az évértékelés és évzárás, valamint a tervezés folyamatát. Neked csak annyi a dolgod, hogy átgondold a válaszokat, és azokat kiírd magadból. Mi évek óta a YearCompass évrendszerező füzetét szoktuk használni. A praktikus gondolatrendszerező bárki számára hozzáférhető, 50+ nyelven, több méretben is kinyomtatható, de digitálisan is kitölthető. Nagyon egyszerűen működik: irányított kérdéseken és gyakorlatokon keresztül felidézi veled az elmúlt egy éved, majd segít, hogy az álmaidat konkrét célokká formáld. Tudatosan, a múltadból tanulva tervezheted meg a jövődet, hogy ne ess időről-időre ugyanazokba a csapdákba, és valóban kezedben tudhasd saját életed irányítását. Nem érdemes kapkodni, érdemes rászánni kellő időt a kitöltésére.

Mindenkit bíztatok arra, hogy az egész életét nézze egy nagy képként, akár csak egymaga is szánhat időt felidézni az év örömeit, de bármilyen baráttal, családtaggal izgalmas lehet megünnepelni a sikereket, és tervezgetni a jövőt. Kíváncsian várom, a gyerekeink mikor készítenék már el egyedül maguknak, játékos, beszélgetős formában már sokat értékelünk, tervezgetünk együtt.

Hogyan megy nálunk az évértékelés?

Nézzük akkor, hogyan csináljuk mi a férjemmel. Keresünk pár nyugodt órát, (ilyenkor a gyerekek valahogy sosem reklamálnak, hogy egy hosszabb mesét nézhetnek) mi bekapcsolunk egy kis zenét, fogunk egy kis karácsonyról maradt zserbót, islert, vagy éppen a családi hagyományok szerint mogyorótortát, 2 pohár bort, egy kis teát vagy kávét, és nekiállunk.  A YearCompass tanácsolta ezt szinte így anno, 2012-től létezik már ez a kis füzet. Ma is kedves, bátorító szavakat találunk az első oldalon: „Érkezz meg. Készítsd elő az eszközeidet és a teret magad körül. Hunyd le a szemed, és végy öt mély lélegzetet. Engedd el az elvárásaidat. Amikor készen állsz, kezdj neki.”

Mi a következőképpen csináljuk: először mindketten átlapozzuk az előző éves tervünket, és az éves naptárunkat, feljegyezzük a legfontosabb mérföldköveket eseményeket. Mindent. Legyen szó házfelújításról, nyaralásról, ünnepekről, sikereinkről, bármiről. Nagyon izgalmas kérdések segítenek ebben, mondhatnám az egész életünket, énünket átvilágítóak. Hogy egy pár példát említsek:

  • A legbölcsebb döntés, amelyet meghoztam…
  • A legnagyobb lecke, amelyet megtanultam…
  • A legfontosabb dolog, amit másokért tettem…
  • Mire vagy a legbüszkébb?
  • Ki az a három ember, aki a legnagyobb hatással volt rád?

Nagyon jó felidézni az évből a legfontosabb eseményeket, legnagyobb teljesítményeket és kihívásokat, rápillantani, minek köszönhettem ezeket, miket tanultam belőle, kik voltak mellettem ezekben, mivé váltam általuk.

Tovább is van…

Mindez már önmagában elég lenne, de most tartunk az út egyharmadánál. Ezután jönnek az új tervek, álmok, titkos kívánságok, akár a munkában, akár a magánéletben. A füzet segít önmagadra koncentrálni, fizikai, testi, lelki, mentális egészségedre. Szintén nagyon izgalmas mondatokkal segít gondolkodni, néhány közülük:

  • Ezen a három módon kapcsolódom többet a szeretteimhez.
  • Ezt a három dolgot fogom magamban szeretni.
  • Ez a három dolog érett meg arra, hogy elengedjem.
  • Ezt a három újdonságot merem majd fölfedezni.
  • Erre a három dologra lesz erőm nemet mondani.

Érdekes rápillantani, mik azok a dolgok, amiket már tavaly is szerettem volna megvalósítani, és idén újra felkerül a füzetbe. Mi az, ami után még mindig vágyakozom, hogyan szeretnék fejlődni.

Befejezésül a legizgalmasabb rész következik. A közös beszélgetés a férjemmel. Megosztjuk egymással a gondolatainkat, büszkén idézzük fel az évet, miket valósítottunk meg, értünk el, emlékeztetjük egymást fontos eseményekre, és jókat nevetünk. Ugyanilyen jó közösen átbeszélni, ki hogy gondol az új évre, szeretünk együtt is tervezni, legyen szó a házról, családi nyaralásról, emellett egyéni célkitűzéseinkről is jó, ha tud a másik, ki más tudná leginkább benne támogatni.

Hálás vagyok neki, hogy ebben is a társam, ezekből a beszélgetésekből nagyon sokat tanulunk egymásról, egymástól.

Remélem, meghoztam a kedvet hozzá, évértékelésre, évtervezésre fel, nézz rá, mi van a bakancslistádon! 😉

A füzetet itt éritek el: http://yearcompass.com/  

 

Kayser Ágota