Csapatunk darabokban – Hibrid csapatok erősítése és vezetése

Vezetőkkel beszélgetve nagyon azt halljuk, hogy az elmúlt évek a szociális távolságtartásról szóltak. El tudnék képzelni retro plakátokat, amelyeken “alulsemmi” típusú otthoni kosztümben ülnek vezetők, szófelhőikben pedig a következők állnak: Maradj otthon! Home office-t mindenkinek! Fő az egészség! Lényeg, hogy a munka el legyen végezve, az mindegy, hogy mikor vagy hol! Felhatalmazást mindenkinek! (Vagy éppen Kontrollt mindenkinek!, csak ez utóbbi kevésbé kerül ki a kirakatba.)Ez viszont már a múlt. Most a COVID csillapodása és a gazdasági helyzet ingadozása a jelenünk (ez utóbbit csak laikusként tapasztalom, pszichológusként, szervezetfejlesztőként a gazdasági elemzéseket másra bíznom), a nyugati vagy éppen keleti fuvallat most mást röpített a szemünk elé. Ma már a csapból is folyik, hogy itt van a “new way of working”,  hibrid csapatok. Legalábbis azokban a szakmákban és iparágakban, ahol ez lehetséges.

Hibrid csapatok és a munkakultúra

Azt látjuk, hogy a HR területek a hibrid munkavégzés okán kihívásokkal szembesülnek tervezési, adminisztrációs és szervezetfejlesztési oldalon is, mindeközben pedig a vezetők -hol nagyobb, hol kisebb mértékben szabad kézzel – tesztelik és formálják a hibrid munkakultúrát. Nemrég egy beszélgetésemben hallottam, hogy “egy érett vezető tudja, hogy melyik kollégájának mire van szüksége. Hogy az adott kollégájának a kezét kell fogni vagy éppen hogy szabadon kell engedni, hogy kihívást vagy nyugalmat igényel, vagy hogy a napnak melyik szakában van távol, mert a gyerekről vagy az idős szülőről kell gondoskodni.” Ez érthető, sőt, meg is valósítható. Egy érett vezető külön-külön -helyzetfüggő vezetést szem előtt tartva- kezeli csapattagjait. Ez ugyanakkor mégsem lesz elegendő, mert valami hiányzik. Hiányzik a csapatszellem, a kötelékek, a csoportos érzelmek. Hogy ezt meg tudja-e teremteni egy vezető, az szerintünk nem kizárólag a vezetői érzelmi intelligencia kérdése. Nem elég érettnek lenni, itt most újfajta felkészültség, azaz tudás, gyakorlat és folyamatos önreflexió is szükséges ahhoz, hogy hibrid csapatokat közösségként vezessünk.

Vasárnapi ebédet mindenkinek!

Talán van tapasztalatod jóféle vasárnapi ebédről. Ha még nem volt ebben részed, akkor érdemes az életed részévé tenni. A vasárnapi ebéd az a közös időtöltés, amit nem írunk be a naptárba, mert magától értetődő, ami összeköt, ami ragasztóként vagy akár -némi személyes vagy kapcsolati sérülés esetén- ragtapaszként működik. Közösséget épít, erősít, gyógyít. Ilyenkor nemcsak eszünk, hanem reagálunk is az ételre, egymásra, beszélgetünk, összenevetünk vagy akár összesóhajtunk, ha nehéz, akkor együtt nehéz, ha könnyű vagy örömteli éppen, akkor az van velünk. De hogy is jön ide a vasárnapi ebéd? Hát úgy, hogy ez az, amit érdemes megteremteni, ha csapatot vezetsz. Mi mindenről szól ugyanis a vasárnapi ebéd? Közösségről, egyenlőségről az asztalnál, kíváncsiságról, törődésről, a különbözőségeinkkel együtt biztonságról, az együttlét iránti elköteleződésről, érzelmi biztonságról.

A közösségépítés mint vezetői képesség

Biológiai, evolúciós és pszichológiai háttere van annak, hogy közösségekben szeretünk és tudunk élni. A biológia, az evolúció és a pszichológia pedig munka közben is működik, akármennyire is vagyunk modernek és vannak kiváló eszközeink. A hibrid csapatok vezetőinek különösen nagy figyelmet kell szentelnie ennek a közösségi kódoltságnak, ez az ugyanis, ami a legkönnyebben sérül hibrid csapatokban. Nagyon nem magától értetődő ugyanakkor, hogyan is váljunk és maradjunk igazán egy csapat (az igazi vasárnapi ebéd hangulatot) az innen-onnan, ekkor-akkor dolgozás világában. Ahhoz, hogy ebben előrébb lépj, először is tarts némi önvizsgálatot, és gondold végig az alábbiakat:

  • Érzelmileg élhető számodra a hibrid munkavégzés?
  • Te magad mennyire vagy elkötelezett a hibrid munkavégzéssel kapcsolatban? (1-től 10-ig)
  • Te magad mennyire vagy csapatépítő vezető? Hogyan építesz csapatot távolságból? Milyen eszközeid vannak ehhez?
  • Honnan tudja a csapatod, hogy fontos számodra a közösségi szellem?
  • Mennyi ismereted van a hibrid munkavégzés pszichológiai, szociológiai és idegrendszeri aspektusaival kapcsolatban? Mit tudsz ezekről?
  • Milyen gyakran vannak informális találkozóitok, beszélgetéseitek a csapattal az összes csapattag részvételével?
  • Összesen napi hány percet szántok informális kapcsolódásra, amikor otthonról dolgoztok? És amikor az irodában?
  • Mi számodra a legnagyobb kihívás a hibrid csapat erősítése és vezetése kapcsán?
  • Mi az, ami erősséged a hibrid csapat vezetése kapcsán már most? Mi az, amiben szeretnél vagy szükséges fejlődnöd?

 

Ha a fentieket megválaszoltad magadnak, az önmagában érték. Elégnek ugyanakkor nem elég. Mit tehetsz még? Beszélgethetsz ezekről a csapatoddal, de kérhetsz akár szakértői támogatást is, legyen az a belsős HR, egy közvetlen kollégád, szakkönyvek/szakcikkek vagy egy coach.

És még valami: azon gondolkodsz, hogy a vasárnapi ebédek kora már lejárt? Próbáld ki 2 hónapon keresztül, és oszd meg velünk is a tapasztalatod!

Fodor-Maksai Anna írása

Vissza a Valueteam főoldalára