A csapat erősítése újszerű beszélgetésekkel

A csapat erősítése, az együttműködés fejlesztése egy szervezetben gyakran visszatérő témája a vezetőkkel történő beszélgetéseinknek. Sokszor kapunk a lentihez hasonló kérdéseket:

„Hogyan lehetne a csapatunkban erősíteni a nyitottságot, bizalmat és a jó hangulatot, hogy eredményesebben és hatékonyabban működjünk együtt?” 

A válasz egyszerű, de megvalósítás nem könnyű. Teremtsetek rendszeresen nyugodt alkalmakat arra, hogy ne csak az üzletről/tennivalókról beszélgessetek, hanem magatokról is, azaz együttműködésetek kérdéseiről. Ez azonban valóban nem könnyű, mert egyrészt a mindennapi hajtás minden mást kiszorít, másrészt sokan eleve feleslegesnek gondolják az ilyen alkalmakat, harmadrészt, ha már nagy ritkán elmegyünk csapatépítésre, ott inkább lazuljunk, bulizzunk egyet.

A megoldás könnyítésére hoztuk létre komoly szervezeti társasjátékunkat, a Csapatkártyát, amely újszerű beszélgetést teremt csapatokban arról, mi gátolja feladataik jobb végrehajtását, mi tisztázandó kapcsolataikban és mi szolgálhatná fejlődésüket. Egyszerű eszköz, ami teret nyit a vélemények megosztásának, a feszültségek tisztázásának és előremutató megoldások keresésének, mindezt a társasjátékok ismert könnyed, játékos hangulatával ötvözve. A játék végére konkrét elhatározások, akciók születhetnek. Sokkal hatékonyabbá válhat a csapat együttműködése és erősödhet a belső elkötelezettség, a kohézió.

Mitől működik a Csapatkártya? Mitől hatásos igazán?

A Csapatkártya a következő elemek szintéziseként támogatja együttműködő közösségek, teamek hatékonyságát és eredményességét. Belegyúrtuk mindazon elemeket, amelyek szerintünk egy kiváló csapattá formálódáshoz szükségesek.

  • A játék mindenkit megszólít. Sokan sokféle okból csöndesek egy megbeszélésen. A játékban a közös téma kiválasztása és a kérdések megválaszolása minden résztvevőt bevon, ezzel is támogatja a vélemény és felelősség felvállalását, az együttműködő légkör megteremtését. A játékos keret érzelmi felszabadultságot is teremt, olyan biztonságos környezetet, ahol kimondhatóak az egyéni szempontok, akár aggodalmak is.
  • Nyitott kérdésekkel dolgozik. Hiszünk a kérdések erejében. A kártyákon található kérdések változatos perspektívákat nyitnak a résztvevők megszólalásához. Feltáró jellegűek, ami lehetővé teszi, hogy a megbeszélendő téma sokféle szempontja felszínre jöjjön.
  • Hierarchiamentesen kapcsolja össze a résztvevőket. A jelenlévők együtt döntenek a közös téma kiválasztásáról, ahol mindenkinek egyenlő szavazata van. Izgalmas megtudni, ki, mit tekint fontosnak a megbeszélendő téma kapcsán, ami erősíti a résztvevők egymás iránti kíváncsiságát. A csapat jelenlévő vezetője kicsit háttérbe is húzódhat, inkább teret engedve a többiek véleményének.
  • Segíti feltárni a lényegi tartalmakat. Többnyire azt tapasztaljuk, hogy a csapatokban, szervezetekben szinte minden tudás megvan az előrelépéshez, így tanácsadóként ezek mozgósítása a feladatunk. Sokszor szembesültünk ugyanakkor azzal, hogy lényegi tartalmak, jó gondolatok néha csak nehezen bukkannak felszínre. A Csapatkártya olyan fókuszt és hangulatot teremt, amelyben nagyobb eséllyel kerülnek elő korábbi kimondatlanságok.
  • Keretet teremt egy hatékony és eredményes beszélgetéshez. Megfelelő időkeretekkel, világos menetrenddel és jól strukturált fordulókkal biztosítja a fókuszált beszélgetést, amiben minden lényegi szempont szóba kerülhet és végső soron megoldáshoz vezethet.
  • Segíti a felszabadultságot. A játékos fordulók, elemek, tartozékok előhívják a résztvevőkben a játékosságot, kíváncsiságot, ami lazább hangulatú, egyben nyíltabb, őszintébb véleménycseréhez vezet. Ez egy első lépés lehet az elkötelezettség és az együttműködés megerősítésének irányába.

Mindez szinte észrevétlenül történik, a Csapatkártya különösebb látványosság nélkül, csendben teszi a dolgát. Éppen úgy működik, mint a jó team coach: észrevétlenül hat a háttérből, biztosítja a kereteket, fókuszt élesít, időnként provokál. Mindeközben a tartalmat és az irányt a résztvevők adják.

„A Csapatkártya segítségével nagyszerűen lehet közös témát találni, és utána a résztvevők szabadon, de mégis strukturáltan és nagyon őszintén mondták el gondolataikat. Maga a játék egy nyílt, játékos légkört alakít ki, ahol közben az emberek elfeledkeznek esetleges gátakról, és megnyílnak. A közös gondolkodás, az egymásra figyelés, és a konszenzusok kialakítása a konkrét javaslatok megszületése mellett, kitűnő csapatépítő hatással is bírt. Köszönjük!” 

Kántor Anna

HR Igazgató

Roche Magyarország Kft.

Bognár Nándor a Csapatkártya társalkotójának írása

Vissza a Valueteam főoldalára