De mi is az a Zoom fáradtság, vagy idegen szóval Zoom fatigue?

Lássuk csak…. Mostanában te is otthonról dolgozol, online meetingelsz? Észrevetted magadon, hogy egy értekezlet vagy tréning végén fáradtabb vagy a kelleténél? Legszívesebben ledőlnél egy öt percre a szünetben, és vissza se lépnél a felületre? Igen, ez a Zoom fáradtság!

fáradtság

A jelenség eredete

Nézzük meg kicsit jobban, honnan is ered a jelenség, és miért olyan gyakori mostanában sokaknál ez az érzés!

2021. februárjában tette közzé tanulmányát Jeremy N. Bailenson, a Stanford Egyetem kutatója, melyben beszámolt a Zoom fáradtság okairól, és pszichológiai magyarázatairól, melyet az online videokonferencia platformok – nem csak a Zoom – okoznak. De mik is ezek? Hogyan is hat ránk az online tér, és mit tehetnénk másképp?

A túlzott fáradtság legfőbb okozója az online világ természetellenessége, mely leterheli, és összezavarja agyunkat.

Ti is használtok kamerát a céges megbeszélésekhez? Érezted már úgy, mintha egyszerre lennél együtt és külön a kollégáiddal? A kamera használata sok esetben fontos, és személyessé teszi az összejöveteleket, ugyanakkor egy idő után fárasztó és kártékony is tud lenni.

Lássuk az összefüggéseket a kamera használattal!

A Zoom fáradtság és a megnövekedett online kamerahasználat között erős az összefüggés, a négy megnevezhető ok közül három is a kamerával kapcsolatos:

  • Úgy érzed, mintha egy kirakatban ülnél, és emberek tömege nyomná az arcát az üveghez, hogy Téged nézzen? Ilyesmi érzés az agyunknak egy online platform használatakor a sok bekapcsolt kamera, amikor mindenki mindenkit néz – hiszen online nem tudsz csak egy valaki felé fordulni – , és az arcok természetellenes közelsége és nagysága, ahogyan normál esetben csak az intimzónánkba beengedett embereket látjuk. Komoly stresszforrás lehet, hogy folyamatosan úgy érzed, mintha te szerepelnél, mintha mindig mindenki rád (is) figyelne, akkor is, amikor nem te beszélsz.
  • Hogy nézek ki? Jól áll a hajam? De fáradtnak tűnök! Te jó ég, micsoda kupi van mögöttem, nehogy észrevegyék! Ismerős? A második oka a Zoom fáradtságnak a saját videóképünk folyamatos monitorozása. A platformokon általában egy kis képben látjuk magunkat, miközben meetingelünk. Ez olyan érzés az agynak, mintha folyamatosan egy tükörbe néznénk, miközben beszélünk másokhoz. Szintén nem természetes érzés folyamatosan magunkat látni, ettől könnyen kritikussá válhatunk magunkkal szemben, és negatív érzelmi következményekkel jár, ha sokat nézzük, fürkésszük az arcunkat egy tükörben, vagy ez esetben egy kameraképen.

továbbá….

  • Hogyan jelentkezel szólásra? Maradt már a hangod lenémítva, amikor beszéltél? Beleszédültél a bólogatásba? A Zoom fáradtság egy másik oka az, hogy sokkal tudatosabban, és erőtejesebben kell használnunk a nonverbális kommunikációnkat. Miközben ez a offline térben természetesen jön, és szinte észre sem vesszük a kommunikációnk 55%-át adó nonverbális jeleinket, addig az online térben ezeket felerősítve, tudatosan kell használnunk. Meg kell magyaráznod, mit miért teszel, mert a többiek nem látják, mi az oka ha elnézel, ha felkelsz, vagy ahelyett, hogy valakire ránéznél, meg kell szólítanod. Ez mind energiát vesz el tőled.
  • A negyedik ok pedig az, hogy az online jelenlét során kevés lehetőségünk van a mozgásra, helyváltoztatásra, felállásra. Ismerős, amikor egy online meeting vagy tréning szünetében is dolgozol, ahelyett, hogy felállnál, beszélgetnél vagy innál egy kávét? A jelenléti értekezletek szüneteiben könnyebben állunk fel, mozgunk kicsit, arról nem is beszélve, hogy a megbeszélés alatt is könnyebben változtatunk helyet, hiszen akkor is látnak, ha hátra dőlünk, vagy esetleg arrébb megyünk. Egy online meetingen sokszor hátrébb sem tudunk húzódni az asztaltól, mert például nem ér el addig a fülhallgató zsinórja. Így egy online meeting nem csak az agyat, de a testet is megterheli.

Mit tudsz Te tenni, hogy legyőzd a „szörnyet” – távozz fáradtság? 

Hogyan legyél jelen online, és hogyan segítsd kollégáidat, ha érzitek magatokon a Zoom fáradtságot? A recept egyszerű.

Íme néhány jótanács, amivel csökkentheted az online tér okozta mentális fáradtságot:

  • Állítsd be a felületeden, hogy ne mutassa neked a saját videoképedet!
  • Gondold át, lesz-e szerepe a kamerának a meetingen!
  • Jelölj ki olyan értekezleteket, ahol fontos, és ahol nem szükséges a kamerahasználat!
  • Néha tarts egy kis kamera-szünetet!
  • Használj magasítót a géped, laptopod alá, így fel tudsz állni a meeting alatt is!
  • És végül, de nem utolsó sorban, ha tehetitek, néha menjetek ki a szabadba, és tartsátok ott a meetinget.

 

Tamási Zsófia