Mennyire erős a csapatodban az irántad mutatott bizalom? És fordítva?

A bizalom erősödésének teljesítménysokszorozó hatása különösképpen igaz közös célért dolgozó csapatok életében. Hiába dolgoznak felkészült, tehetséges emberek a csapatban, bizalom nélkül nem érik el a közösségükben rejlő teljes potenciált. Ilyen esetben kevesebb innováció, kreativitás, együttműködés, termelékenység jellemezi ezeket a teameket.

„Mi a bizalom? Meghatározhatnám egy szótár alapján is, de akkor érti, ha érzi. A bizalom akkor alakul ki, ha a vezetők nyíltak, őszinték és megtartják a szavukat. Ez ennyire egyszerű.” Jack Welch, a GE korábbi elnök vezérigazgatója.

A bizalom olcsóbbá és gyorsabbá teszi a gazdasági folyamatokat, írja Stephen M. R. Covey A bizalom sebessége című könyvében. Egyik példája szerint egy irodaház közelében kávézót üzemeltető vállalkozó megfigyelte, hogy azért hosszú nála sor, mert túl sok időbe telik visszaadni. Kihelyezett hát egy kosár egydollárost meg érméket, és a vevőkre bízta, hogy magukhoz vegyék a visszajárót. Az emberek jelentős többsége tisztességesen járt el, sőt, inkább több borravalót hagytak a kosárban, így a kiszolgálás gyorsításával nagyobb forgalmat tudott generálni.

A bizalom és a teljesítmény

A bizalom erősödésének teljesítménysokszorozó hatása különösképpen igaz közös célért dolgozó csapatok életében. Fejlesztői munkánk során számtalanszor dolgoztunk olyan teamekkel, ahol hiányzott a hatékony együttműködés, mert:

  • nem osztották meg egymással az információkat,
  • felelősséget hárítottak egymásra,
  • sok idő ment el az egyéni érdekek védelmére a közös célokra fókuszálás helyett.

Hiába dolgoztak felkészült, tehetséges emberek a csapatban, nem érték el az közösségükben rejlő teljes potenciált. Erős bizalmi szint hiányában kevesebb innováció, kreativitás, együttműködés, termelékenység jellemezte ezeket a teameket.

A bizalom és a biztonságérzet

A bizalom azért elengedhetetlen eleme az eredményes együttműködésnek, mert biztonságot teremt a személyek számára. A biztonságra, stabilitásra való törekvés az ember egyik legerősebb ösztöne. Amikor biztonságban érzem magamat a csapatban, szívesebben nyílok meg, mondom el a véleményemet, adom önmagamat, és ezzel vállalok kockázatot a többiek előtt. Amikor a team tagjai között erős a bizalom, minden egyes személy erősebbé válik a teamet összetartó erő, a kohézió révén, nem szükséges maszkot hordani, viselkedni és az egész team munkája is szintet ugrik.

James H. Davis bizalom területén végzett kutatásai a kompetencia és a hitelesség mellett egy harmadik szempontot is feltártak, ami erősíti a bizalmunkat egy másik személy iránt. Könnyebben adunk bizalmat olyan embernek, akiben jóindulatot érzékelünk, azaz, hogy számítunk neki, odafigyel ránk, meg tudja érteni a mi szempontunkat is.

Nincs veleszületett bizalom az emberi természetben. Alakítsatok ki olyan értékrendet, amelyben az egymás iránti nyitottság, érdeklődés, egymás minél jobb megértése és elfogadása, az egyéni felelősségvállalás, közös tanulás és egymás támogatása kerül előtérbe. Ehhez persze sok hozott és helyben kialakult bennünk lévő akadályt is kell lebontani.

Próbáld ki!

Írd össze egy üres papírra a csapatod tagjait! Egy 1-10 skálán értékeld, (ahol az 1 = egyáltalán nem, a 10 = teljes mértékben) mennyire bátran mondod el az adott munkatársadnak, ha valami problémád támad. Ezt követően értékeld 1-10 skálán azt is, hogy szerinted ugyanerre a kérdésre ő milyen értéket adna veled kapcsolatban. Mind a két értéket írd az adott név / monogram mellé!

A két számsor kapcsán gondold át a következő kérdéseket:

  • Milyen mintát mutat a két szám alakulása egymáshoz képest a csapat egyes tagjainál?
  • Miként tudnál meggyőződni arról, jól ítéled-e meg a mások által adandó értékeket?

A Csapatkártya egy komoly szervezeti társasjáték, ami játékosan erősíti a csapattagok közötti bizalmat, nyitottságot.

A Csapatkártya hatalmas lökést adott a cégünknek: a vezetőség tagjait egy asztalhoz ültetette és játékos keretek között egy közös cél érdekében együttműködésre késztette. A játék számos rejtett feszültséget és problémát hozott felszínre és őszinte tükröt tartott a csapatunk számára, aminek következtében megjelent a konfliktuskezelés és az együttműködés egy magasabb szintjének lehetősége és igénye. A Csapatkártyázás során átélt közös munka új távlatokat nyitott a cégvezetés fejlődésének útján. Jó szívvel ajánlom minden fejlődni vágyó csapatnak. 

Zombori Tamás

Projektvezető

Intrend Computing Kft.

Két verzióban ajánljuk a Csapatkártya levezetését különböző méretű csapatoknak: személyesen vagy online.

Csapatkártya online – 2 h

Csapatkártya levezetés személyesen – 2 -4 -6 h

Martin Hajdu György írása

Vissza a Valueteam főoldalára