Hogyan valósul meg a tudatos jelenlét a mindennapokban

Én évekkel ezelőtt egy jógatanfolyamon tapasztaltam meg mi a tudatos jelenlét a gyakorlatban. Vagyis azt a fókuszált figyelmet, ahol minden mozdulatot a légzés irányít, és ahol folyamatosan figyelem a testem visszajelzéseit, és az alapján próbálom kivitelezni a gyakorlatokat. Akkor még nem tudtam, hogy ez a létállapot a tudatos jelenlétnek (angolul mindfulness) hívják. Utána hol jelen volt az életemben, hol nem. Most a mindennapjaim része, és talán nem véletlen, hogy pont a világjárvány alatt talált utat hozzám.

A tudatos jelenlét napi szintű gyakorlásának rengeteg áldásos hatása van.

Amiért érdemes akár vezetőként is figyelmet szentelni ennek a módszernek, az az, hogy olyan szellemi rugalmassággal vértezhetjük fel magunkat és munkatársainkat. A meditatív pihenők beiktatása a termelékenységre is hatással lehet.

A meditáció, mely a tudatos jelenlét egyik fő és legismertebb gyakorlati eleme, csökkenti stresszt, segít a céljaink elérésében. Javítja a teljesítményünket, pozitívan hat kapcsolatainkra, és még az agyműködésünkre is hatással van.

A jó hír az, hogy nem kell buddhista szerzetessé válnunk ahhoz, hogy pozitív hatásait élvezni tudjuk, és nem is kell órákat meditálnunk ehhez. Akár napi 3-4 „mikromeditációval”, ami 1-10 percet vesz igénybe, már jelentős változást tudunk elérni az életünkben. Ami pedig kevésbé jó hír, hogy napi szintű gyakorlást igényel ahhoz, hogy minél több időt tudjunk a „most”-ban eltölteni, és jelentős hatással bírjon életünkre.

tudatos jelenlét

De mit is jelent ez?

A tudatos jelenlét egy olyan éber állapotot jelent, melynek során a jelen pillanatban ítéletmentesen érzékeljük a környezetünket, a bennünk lévő testi és lelki folyamatokat, érzéseket, gondolatokat. A tudatos jelenlét hiánya a rutinból, automatikusan végzett tevékenységek összessége, miközben a gondolataink szabadon csaponganak a múlt vagy a jövő eseményei között. A napi szintű meditációkkal megtaníthatjuk agyunknak azt, hogyan legyen jelen, így növelve a fókuszált figyelemmel végzett tevékenységeket életünkben.

2015-ben a tudatos jelenlét egy kulcsfontosságú gyakorlási módját, a meditáció emberi agyra gyakorolt hatását a Brit Columbiai Egyetem és a Chemnitzi Műszaki Egyetem tudósai több, mint húsz tanulmány adatainak elemzésével azonosították. Így kézzel fogható bizonyítékát összegezték annak, hogy akár egy 8 hetes tudatos jelenlét kurzust követően, az emberi agyban bekövetkező pozitív változások hatására hogyan növekedhet a szellemi rugalmasságunk, javulhat figyelmünk és viselkedésünk irányítása.

Mivel tudatában vagyunk a körülöttünk lévő, érzékszerveinkkel felfogható világnak, és kapcsolatban vagyunk saját belső világunkkal, így az alábbi előnyöket élvezheti az, aki tudatosan jelen van a tevékenységei során.

Látható eredmények

Ha munkánkat, tevékenységeinket tudatos jelenléttel végezzük:

  • azonnal reagálni tudunk a környezetünkben lévő változásokra, felmerülő problémákra,
  • megőrizzük kreativitásunkat, hiszen nem egy begyakorolt rutint folytatunk tudattalanul, hanem a helyzetnek megfelelően állunk neki annak megoldására,
  • ha gyorsan meglátjuk az új helyzetekben rejlő veszélyeket, és ezt kreatív energiával a „most”-ban kezdjük el megoldani, ezáltal csökken a stressz szintünk,
  • mivel belső világunkkal is kapcsolatban vagyunk, így könnyebben fel tudjuk címkézni, milyen érzések vannak bennünk,
  • aminek következtében azt is meg tudjuk fogalmazni a környezetünkben élőknek, mire van szükségünk,
  • így építhetjük akár magánéleti, akár munkakapcsolatainkat.

Napi szintű gyakorlásra van szükség ahhoz, hogy minél több alkalommal élhessük át a tudatos jelenlét nyújtotta lehetőségeket. Ha naponta 1-3 percet rászánunk egy-egy gyors meditációra, hosszabb távon növelhetők a tudatos jelenléttel végzett tevékenységek az életünkben.

És ha most azonnal ki akarod próbálni, akkor egy egyszerű légző gyakorlattal el is kezdheted. Keress egy helyet, ahol 1 percig senki nem zavar. Ülj kényelmesen, vegyél egy mély lélegzetet. Nem kell behunynod a szemedet, de akár le is hunyhatod. Figyeld a légzésedet. Úgy tudod legkönnyebben ott tartani a figyelmed, ha számolod a be- és kilégzéseket. Úgy, hogy a belégzés egy, míg a kilégzés kettő egészen tízig, majd újra kezded. Teljesen rendben van, ha közben elkalandozik a figyelmed. Csak gyöngéden tereld vissza a légzésedre. Csinálj ebből 1-3 kört.

Figyeld meg, mi változott benned?

Jelen cikk a Harvard Business Review „Tudatosság” című cikkgyűjteménye alapján íródott, mely 2018-ban jelent meg magyarul az Édesvíz Kiadó gondozásában.

Kara Mónika